Vertiv Liebert PSI5 UPS - 1500VA/1350W 120V| 2U Line Interactive AVR Tower/Rack - PSI5-1500RT120
Shipping calculated at checkout.
SKU: PSI51500RT120
Title: PSI5 1500VA/1350W, 120VAC, Rack-tower
General Information
  • Manufacturer: Vertiv
  • Manufacturer Part Number: PSI5-1500RT120
  • Manufacturer Website Address: http://www.vertiv.com/
  • Brand Name: Vertiv Liebert
  • Product Series: PSI5
  • Product Name: PSI5 1500VA/1350W, 120VAC, Rack-tower
  • Marketing Information: The Vertiv Liebert PSI5 uninterruptible power supply (UPS) is designed to protect and extend the life of your electronic devices in school, home and office. This 1500VA UPS offers cost-effective protection from downtime and damage caused by power outages, brownouts, sags, surges or noise interference. Automatic Voltage Regulation (AVR) extends battery life. Voltage regulation is from 83 to 159 VAC without using the battery. With advanced pure sine wave output, this line interactive UPS ensures availability of critical IT applications like network closets and small data centers. This battery backup allows orderly shutdown of critical equipment. It takes less than 6 milliseconds transfer time to battery. Add an optional Vertiv Liebert Unity communication card and remotely monitor up to 50 UPS systems with free Vertiv Trellis Power Insight Application. It has a 2-year Vertiv UPS warranty.
    More from the Manufacturer
  • Product Type: Line-interactive UPS
  • Technical Information
  • AVR: Yes
  • Plug/Connector Type: NEMA 5-15P
  • Receptacle Type:
    • NEMA 5-15R
    • NEMA 5-20R
  • Receptacle Detail:
    • 4 x NEMA 5-15R
    • 2 x NEMA 5-20R
  • Number of Battery & Surge Outlets: 6
  • Transfer Time: 6 ms
  • Phase: Single Phase
  • Application/Usage:
    • Server
    • Network Closet
    • Security System
    • Network Workstation
    • Large Network Peripheral
    • Storage Device
    • VoIP
    • Multimedia Terminal Adapter
    • POS Terminal
    • IT System
    • Business
    • Critical System
    • Network Bridge
    • Electronic Device
    • Automation System
    • Gaming Console
    • Media Closet
    • Cash Register
    • Healthcare
    • Entertainment Center
    • Education
    • Power Supply
  • Power Description
  • Load Capacity (VA): 1500 VA
  • Load Capacity (Watt): 1350 W
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Input Voltage Range: 75 V AC - 146 V AC
  • Output Voltage:
    • 100 V AC
    • 110 V AC
    • 115 V AC
    • 120 V AC
    • 125 V AC
  • Input Frequency: 60 Hz
  • Waveform Type: Pure Sine Wave
  • Controls/Indicators
  • Status Indicators: LCD Display
  • Interfaces/Ports
  • Network (RJ-45): Yes
  • EPO Port: Yes
  • USB (HID Compliant) Port: Yes
  • Battery Information
  • Battery Characteristics: Valve-regulated
  • Battery Chemistry: Lead Acid
  • Backup/Run Time (Full Load): 4 Minute
  • Backup/Run Time (Half Load): 12 Minute
  • Number of External Battery Cabinets: 6
  • Backup/Run Time With External Battery Cabinet (Full Load): 2.82 Hour
  • Backup/Run Time With External Battery Cabinet (Half Load): 6.38 Hour
  • Hot Swappable: Yes
  • Typical Battery Recharge Time: 4 Hour
  • Replaceable Battery: Yes
  • Environmental Conditions
  • Storage Temperature: 5°F (-15°C) - 122°F (50°C)
  • Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
  • Physical Characteristics
  • Height: 3.5"
  • Width: 17.2"
  • Depth: 20"
  • Rack Height: 2U
  • Form Factor: Rack/Tower
  • Weight (Approximate): 42.60 lb
  • Miscellaneous
  • Package Contents:
    • PSI5 1500VA/1350W, 120VAC, Rack-tower
    • UPS Unit
    • USB Type A To USB Type B Cable, 1.8 Meter (6 ft) In Length
    • Printed Quick Start Guide With Safety Instructions
    • CD
    • Tower Support Stands
  • Energy Star: Yes
  • Country of Origin: China
  • TAA Compliant: No
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
  • Warranty
  • Limited Warranty: 2 Year
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%