Ubiquiti POE-24-12W Power over Ethernet Injector - POE-24-12W
Shipping calculated at checkout.
SKU: POE2412W
Title: POE-24-12W Power over Ethernet Injector
General Information
  • Manufacturer: Ubiquiti Inc.
  • Manufacturer Part Number: POE-24-12W
  • Manufacturer Website Address: http://www.ui.com
  • Brand Name: Ubiquiti
  • Product Model: POE-24-12W
  • Product Name: POE-24-12W Power over Ethernet Injector
  • Marketing Information:
    • airFiber®
    • airMAX®
    • EdgeMAX®
    • mFi®
    • UniFi® AP
    • UniFi Protect / airVision®
    • UniFi LED
    • U Fiber
    Protection
    Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
    • Surge protection
    • Clamping protection
    • Maximum surge discharge
    • Peak pulse current
    • AC cable with earth ground
    TOUGHCable TM , and TOUGHCable Connectors.
  • Product Type: PoE Injector
  • Technical Information
  • Protection Type:
    • Surge Protection
    • Clamping Protection
    • Peak Pulse Current
  • Power Description
  • Input Voltage:
    • 120 V AC
    • 230 V AC
  • Maximum Output Voltage: 24 V DC
  • Maximum Input Current: 300 mA
  • Maximum Output Current: 500 mA
  • Maximum Output Power: 12 W
  • Interfaces/Ports
  • Input Ports: 1 x Ethernet
  • Output Ports: 1 x Ethernet
  • Physical Characteristics
  • Height: 1.2"
  • Width: 3.4"
  • Depth: 3.3"
  • Weight (Approximate): 3.25 oz
  • Miscellaneous
  • Certifications & Standards:
    • IEC 60950-1:2005+A1
    • UL60950-1
    • EN55022:2010 (CISPR22) Class B
    • EN55024:2010
    • FCC Class B
    • CE
  • Country of Origin: China
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%