StarTech Monitor Privacy Screen for 34in Ultrawide Display, 21:9 Widescreen Computer Screen Security Filter, Blue Light Reducing, TAA - PRIVSCNMON34W
Shipping calculated at checkout.
SKU: PRIVSCNMON34W
Title: Privacy Screen Filter
Title: Privacy Screen Filter
General Information
  • Manufacturer: StarTech.com
  • Manufacturer Part Number: PRIVSCNMON34W
  • Manufacturer Website Address: http://www.startech.com
  • Brand Name: StarTech.com
  • Product Name: Privacy Screen Filter
  • Marketing Information:
    The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 34 inch ultrawide privacy screen to your 21:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
    Protect Your Privacy
    Blue Light Reduction
    Antimicrobial Protection
    The Choice of IT Pros Since 1985
    More from the Manufacturer
  • Product Type: Privacy Screen Filter
  • Technical Information
  • Display Type Supported: LCD
  • Display Size Supported: 34"
  • Device Supported: Monitor
  • Aspect Ratio: 21:9
  • Anti-glare: Yes
  • Widescreen: Yes
  • Blue Light Reduction: Yes
  • Anti-microbial: Yes
  • Features:
    • Easy to Apply
    • Easy to Remove
    • Privacy
    • Reversible Matte-to-Glossy
  • Physical Characteristics
  • Color Family: Clear
  • Product Color:
    • Transparent
    • Matte
    • Glossy
  • Product Material: Plastic
  • Durability:
    • Dust Resistant
    • Debris Resistant
  • Height: 13.19"
  • Width: 31.38"
  • Depth: 19.69 mil
  • Weight (Approximate): 4.41 oz
  • Miscellaneous
  • Package Contents:
    • Privacy Screen Filter
    • Adhesive Strip Sets
    • Bezel Mounting Tabs
    • Cleaning Cloth
  • Country of Origin: Taiwan
  • TAA Compliant: Yes
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Environmental Certification: EU RoHS
  • Environmental Compliance:
    • Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
    • Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
  • Warranty
  • Limited Warranty: 2 Year
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%