StarTech 6ft (1.8m) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord - HDMI21-CBL-8K60-6F
Shipping calculated at checkout.
SKU: HDMI21CBL8K606F
Title: 6ft HDMI 2.1 Cable
Title: 6ft HDMI 2.1 Cable
General Information
  • Manufacturer: StarTech.com
  • Manufacturer Part Number: HDMI21-CBL-8K60-6F
  • Manufacturer Website Address: http://www.startech.com
  • Brand Name: StarTech.com
  • Product Name: 6ft HDMI 2.1 Cable
  • Marketing Information:
    Experience Full-Featured HDMI 2.1
    Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
    Certified for Guaranteed Compatibility
    Flexible Cable, Built for Durability
  • Packaged Quantity: 1
  • Product Type: A/V Cable
  • Technical Information
  • Cable Type: HDMI
  • Cable Length: 6 ft
  • Connector Type on First End: HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male
  • Connector Gender on First End: Male
  • Connector on First End Details: 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male
  • Connector Type on Second End: HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male
  • Connector Gender on Second End: Male
  • Connector on Second End Details: 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male
  • Connector Plating: Gold
  • Device Supported:
    • Audio/Video Device
    • Monitor
    • TV
    • Display
    • Workstation
    • Video Wall
  • American Wire Gauge: 30 AWG
  • Data Transfer Rate: 48 Gbit/s
  • Supported Resolution: 7680 x 4320
  • Features:
    • Passive
    • Braided
    • HDR10+ Support
    • Audio Return Channel (ARC)
    • HDCP 2.3
    • EMI Protection
    • Halogen Free
    • Strain Relief
    • Corrosion Resistant
    • Wear Resistant
  • Physical Characteristics
  • Color Family: Black
  • Product Color: Black
  • Product Material: Polyethylene
  • Shielding Material: Aluminum Mylar Foil
  • Jacket Material: Thermoplastic Elastomer (TPE)
  • Miscellaneous
  • Application/Usage:
    • Office
    • Classroom
  • Environmental Compliance:
    • Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
    • Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
  • Warranty
  • Limited Warranty: Lifetime
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%