MSI Prestige 14 AI+ EVO PRE14EVOC2032 - Professional Notebook - 14" FHD+ 144Hz Display - Intel® Core™ Ultra 7-258V - 32GB DDR5 - 1TB NVMe SSD - Windows 11 - 1 Year Warranty - PRE14EVOC2032
Shipping calculated at checkout.
SKU: PRE14EVOC2032
Title: Prestige 14 AI+ Evo C2VMG-032US Notebook
General Information
  • Manufacturer: MSI
  • Manufacturer Part Number: PRE14EVOC2032
  • Manufacturer Website Address: http://www.msi.com
  • Brand Name: MSI
  • Product Line: Prestige 14 AI+ Evo
  • Product Series: C2VM
  • Product Model: Prestige 14 AI+ Evo C2VMG-032US
  • Copilot+ PC: Yes
  • Product Name: Prestige 14 AI+ Evo C2VMG-032US Notebook
  • Product Type: Notebook
  • Technical Information
  • AI-powered: Yes
  • Processor
  • Processor Manufacturer: Intel
  • Processor Type: Core Ultra 7
  • Processor Model: 258V
  • Processor Series: Series 2
  • Processor Speed: 2.20 GHz
  • Intel Evo Platform: Yes
  • Total AI Performance: 115 TOPS
  • NPU Manufacturer: Intel
  • NPU Name: AI Boost
  • NPU Performance: 47 TOPS
  • Chipset
  • Chipset Manufacturer: Intel
  • Memory
  • Standard Memory: 32 GB
  • Maximum Supported System Memory: 32 GB
  • System Memory Technology: LPDDR5X
  • System Memory Speed: 8533 MHz
  • System Memory Form Factor: On-board
  • On-board Memory: 32 GB
  • On-board Memory Technology: LPDDR5X
  • Storage
  • Drive Type: SSD
  • Total Solid State Drive Capacity: 1 TB
  • SSD Form Factor: M.2
  • Display & Graphics
  • Screen Size: 14"
  • Screen Mode: Full HD Plus
  • Display Screen Type: LCD
  • Screen Resolution: 1920 x 1200
  • Color Gamut: 100% sRGB
  • Standard Refresh Rate: 144 Hz
  • Graphics Controller Manufacturer: Intel
  • Graphics Controller Model: Arc Graphics 140V
  • Graphics Memory Technology: LPDDR5X
  • Graphics Memory Accessibility: Shared
  • Network & Communication
  • Wireless LAN: Yes
  • Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
  • Wi-Fi Generation: Wi-Fi 7
  • Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
  • Bluetooth: Yes
  • Built-in Devices
  • Camera Privacy Shutter: Yes
  • Front Camera/Webcam: Yes
  • Front Camera/Webcam Resolution: 5 Megapixel
  • Finger Print Reader: Yes
  • Speaker Power Details: 2 x 2W
  • Interfaces/Ports
  • HDMI: Yes
  • Total Number of USB Ports: 1
  • Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
  • Network (RJ-45): Yes
  • Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
  • Operating System
  • Operating System Platform: Windows
  • Operating System: Windows 11 Home
  • Input Devices
  • Keyboard Backlight: Yes
  • Copilot Key: Yes
  • Battery Information
  • Number of Cells: 4-cell
  • Maximum Battery Run Time: 25 Hours
  • Power Description
  • Power Plug Type: Type C
  • Included Charger Power: 100 W
  • USB Power Delivery Support: Yes
  • Physical Characteristics
  • Color Family: Gray
  • Product Color: Stellar Gray
  • Cover Material: Aluminum
  • Height: 0.75"
  • Width: 12.3"
  • Depth: 9.7"
  • Weight (Approximate): 3.75 lb
  • Miscellaneous
  • Package Contents:
    • Prestige 14 AI+ Evo C2VMG-032US Notebook
    • Standard Battery
    • AC Adapter
  • Charger Included: Yes
  • Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
  • Environmental Compliance:
    • Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
    • Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
  • TAA Compliant: No
  • Warranty
  • Limited Warranty: 1 Year
  • Additional Warranty Information: 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%