Product Model: Cubi NUC AI 1UMG-012US
Product Name: Cubi NUC AI 1UMG-012US Desktop Computer
Product Type: Desktop Computer
Technical Information
AI-powered: Yes
Processor
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Model: 125H
Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
Processor Threads: 18
Processor Speed: 1.20 GHz
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 11 TOPS
Chipset
Chipset Manufacturer: Intel
Memory
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Storage
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 1 TB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe
SSD Form Factor: M.2
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Arc Graphics
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Network & Communication
LAN Manufacturer: Intel
LAN Model: I226-V
Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6E
Bluetooth: Yes
Interfaces/Ports
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 2
USB Type-C (Front): Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C
Number of DisplayPort Outputs: 0
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Power Description
Maximum Power Supply Wattage: 120 W
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Cooler Type: Air Cooler
Form Factor: Mini PC
Height: 2"
Width: 5.2"
Depth: 5.3"