LG CreateBoard 65TR3DQ-B Collaboration Display - 65TR3DQ-B
Shipping calculated at checkout.
SKU: 65TR3DQB
Title: CreateBoard 65TR3DQ-B Collaboration Display
General Information
  • Manufacturer: LG Electronics
  • Manufacturer Part Number: 65TR3DQ-B
  • Manufacturer Website Address: https://solutions.lg.com/us
  • Brand Name: LG
  • Product Line: CreateBoard
  • Product Model: 65TR3DQ-B
  • Product Name: CreateBoard 65TR3DQ-B Collaboration Display
  • Marketing Information:
    Creative Whiteboard Solution
    Various Teaching Templates
    Easy to Save / Import / Export
    LG CreateBoard Lab
    LG's proprietary whiteboarding software
    Tools for Fluid Discussion
    Web Browser
    Multi-OS Support
    LG CreateBoard Share
    Wireless ScreenShare Feature for Seamless Meeting Environment
    Simple Connection to LG CreateBoard Share
    Presentation Convenience and Flexibility in Meeting Room
  • Product Type: Collaboration Display
  • Display & Graphics
  • Viewable Screen Size: 65"
  • Screen Size Class: 65"
  • Display Screen Type: LCD
  • Display Screen Technology: Vertical Alignment (VA)
  • Backlight Technology: Direct LED
  • Screen Mode: 4K UHD
  • Screen Resolution: 3840 x 2160
  • Scan Format: 2160p
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Response Time: 6.50 ms
  • Contrast Ratio: 5,000:1
  • Brightness: 400 Nit
  • Horizontal Viewing Angle: 178°
  • Vertical Viewing Angle: 178°
  • Graphics Controller Manufacturer: ARM
  • Graphics Controller Model: Mali-G52 MP8
  • Tempered Glass: Yes
  • Glass Thickness: 0.13"
  • Touchscreen Information
  • Touchscreen: Yes
  • Multi-touch Screen: Yes
  • Number of Touch Points: 50
  • Processor & Chipset
  • Processor Manufacturer: ARM
  • Processor Type: Cortex A73 + A53
  • Processor Core: Octa-core (8 Core)
  • Memory
  • Standard Memory: 8 GB
  • Storage
  • Flash Memory Capacity: 64 GB
  • Audio
  • Speakers: Yes
  • Number of Speakers: 4
  • Microphone: Yes
  • Number of Microphone Array Elements: 8
  • RMS Output Power: 114 W
  • Network & Communication
  • Ethernet: Yes
  • Wireless LAN: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Near Field Communication: Yes
  • Interfaces/Ports
  • HDMI: Yes
  • Total Number of USB Ports: 10
  • USB: Yes
  • Network (RJ-45): Yes
  • Audio Line In: Yes
  • Audio Line Out: Yes
  • DisplayPort: Yes
  • Serial: Yes
  • S/PDIF Out: Yes
  • Software
  • Operating System Platform: Android
  • Operating System: Android 14
  • Power Description
  • Input Voltage:
    • 120 V AC
    • 230 V AC
  • Power Consumption: 295 W
  • Physical Characteristics
  • VESA Mount Compatible: Yes
  • VESA Mount Standard: 600 x 400
  • Height: 35.7"
  • Width: 58.6"
  • Depth: 3.9"
  • Weight (Approximate): 76.61 lb
  • Miscellaneous
  • Energy Star: Yes
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%