Lenovo AC Adapter - 4X20M26268
Shipping calculated at checkout.
SKU: 4X20M26268
Title: AC Adapter
Title: AC Adapter
General Information
  • Manufacturer: Lenovo Group Limited
  • Manufacturer Part Number: 4X20M26268
  • Manufacturer Website Address: http://www.lenovo.com/us/en/
  • Brand Name: Lenovo
  • Product Name: AC Adapter
  • Marketing Information: This Lenovo 65W Standard AC Adapter (USB Type-C) Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office, or on the go. This power adapter is compatible with ThinkPad USB-C enabled Notebook and Tablet.Smart Voltage: Its PD technology automatically detects and delivers 5V/2A,9V/2A ,15V/3A or 20V/3.25A Tested and reliable: tested, reliable and backed by a one year limited warranty
  • Product Type: AC Adapter
  • Technical Information
  • Device Supported:
    • Notebook
    • Tablet PC
  • Localization: United States
  • Power Description
  • Input Voltage:
    • 120 V AC
    • 230 V AC
  • Output Voltage:
    • 5 V DC
    • 9 V DC
    • 15 V DC
    • 20 V DC
  • Maximum Output Power: 65 W
  • Maximum Output Current: 3.25 A
  • Interfaces/Ports
  • USB: Yes
  • Physical Characteristics
  • Height: 1.1"
  • Width: 1.8"
  • Depth: 4.3"
  • Weight (Approximate): 7.84 oz
  • Miscellaneous
  • Package Contents:
    • AC Adapter
    • Warranty Poster
    • AC Power Cord
  • Country of Origin: China
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
  • Warranty
  • Limited Warranty: 1 Year
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%