In Win CJ712 8L Small Form Factor Chassis - CJ712.AU265TB3
Shipping calculated at checkout.
SKU: CJ712AU265TB3
Title: CJ712 8L Small Form Factor Chassis
General Information
  • Manufacturer: In Win Development, Inc
  • Manufacturer Part Number: CJ712.AU265TB3
  • Manufacturer Website Address: http://www.in-win.com.tw
  • Brand Name: In Win
  • Product Series: CJ
  • Product Model: CJ712
  • Product Name: CJ712 8L Small Form Factor Chassis
  • Marketing Information:
    Placement in both Vertical or Horizontal stance.
    80mm PWM Cooling Fan
    Superior Performance
    The CJ Series is just 8L in volume, but it accommodates a slim ODD, 3.5"/2.5" HDD, 2.5" HDD, four low-profile PCI cards, and even one card reader! It offers exceptional flexibility and scalability for enhanced multi-function applications!
    Highly Expandable
    Advanced Thermal Solution
    Hosts an 80mm case fan with plenty of ventilation providing exceptional cooling performance.
    Detachable Drive Cage
    The removable drive cage features a slim ODD, 3.5" and 2.5" HDD tool-free bays for easy installation.
    Quick Top Cover Eject Clip
    A switch releases the top cover for faster system assembly or maintenance.
    Supports Micro-ATX Motherboard
    Standard Flex ATX 265W Power Supply
    Includes a built-in a Flex ATX 265W power supply. Its slim size with standby low power consumption and fan speed control for a better computing experience.
  • Packaged Quantity: 1
  • Package Type: Retail
  • Product Type: Computer Case
  • Technical Information
  • Motherboard Supported:
    • Micro ATX
    • Mini ITX
  • Number of Fans Supported: 1
  • Number of Fans Installed: 1
  • Installed Fan Size: 3.15"
  • Bays
  • Number of External 5.25" Bays: 1
  • Number of Internal 2.5" Bays: 1
  • Number of Internal 2.5"/3.5" Bays: 1
  • Number of Total Expansion Bays: 3
  • I/O Expansions
  • Total Number of Expansion Slots: 4
  • Interfaces/Ports
  • Total Number of USB Ports: 4
  • Total Number of Audio In Ports: 1
  • Total Number of Audio Out Ports: 1
  • Power Description
  • Power Supply Installed: Yes
  • Number of Power Supplies Supported: 1
  • Number of Power Supplies Installed: 1
  • Power Supply Wattage: 265 W
  • Physical Characteristics
  • Color Family: Black
  • Product Color: Black
  • Cooler Type: Fan Cooler
  • Form Factor: Ultra Small
  • Height: 12"
  • Width: 3.7"
  • Depth: 10.9"
  • Miscellaneous
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Country of Origin: Taiwan
  • Warranty
  • Limited Warranty: 3 Year
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%