CyberPower PR2000RTXL2UC Smart App Sinewave UPS Systems - PR2000RTXL2UC
Shipping calculated at checkout.
SKU: PR2000RTXL2UC
Title: PR2000RTXL2UC Smart App Sinewave UPS Systems
General Information
  • Manufacturer: CyberPower Systems, Inc
  • Manufacturer Part Number: PR2000RTXL2UC
  • Manufacturer Website Address: https://www.cyberpowersystems.com/
  • Brand Name: CyberPower
  • Product Line: Smart App Sinewave
  • Product Model: PR2000RTXL2UC
  • Product Name: PR2000RTXL2UC Smart App Sinewave UPS Systems
  • Marketing Information:
      With a
      More from the Manufacturer
  • Product Type: Line-interactive UPS
  • Technical Information
  • AVR: Yes
  • Plug/Connector Type:
    • NEMA 5-20P
    • NEMA L5-20P
    • NEMA 5-15P
  • Receptacle Type: NEMA 5-20R
  • Receptacle Detail: 8 x NEMA 5-20R
  • Number of Battery & Surge Outlets: 8
  • Number of Critical Load Outlets: 4
  • Overload Protection: Yes
  • Cord Length: 10 ft
  • Transfer Time: 11 ms
  • EMI/RFI Noise Filter: Yes
  • Energy Saving: GreenPower UPS™ Bypass Technology
  • Application/Usage:
    • Server
    • Storage Device
    • VoIP
    • Network Device
    • Telecommunication
    • Equipment
    • Corporate
  • Surge Suppression: Yes
  • Features: Audible Alarm
  • Power Description
  • Load Capacity (VA): 2000 VA
  • Load Capacity (Watt): 2000 W
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Input Voltage Range:
    • 70 V AC - 155 V AC
    • 100 V AC - 125 V AC
    • 75 V AC - 149 V AC
  • Output Voltage:
    • 100 V AC
    • 110 V AC
    • 120 V AC
    • 125 V AC
  • Input Frequency:
    • 47 Hz
    • 63 Hz
  • Output Frequency:
    • 50 Hz
    • 60 Hz
  • Waveform Type: Sine Wave
  • Surge Energy Rating: 2430 J
  • Circuit Breaker: Yes
  • Output Power Factor: 1
  • Display & Graphics
  • Display: LCD
  • Management
  • Network Management:
    • Relay-MS Card
    • Dry Contact
    • SNMP/HTTP Remote Monitoring
  • Alarm:
    • Battery Mode
    • Low Battery
    • Overload
    • Over-charge
    • Fault
  • Controls/Indicators
  • Status Indicators:
    LED Indicators
    • Power On
    • Line Mode
    • Battery Mode
    • Fault
  • Interfaces/Ports
  • Serial Port: Yes
  • USB: Yes
  • EPO Port: Yes
  • USB (HID Compliant) Port: Yes
  • Battery Information
  • Number of Batteries: 4
  • Battery Characteristics: Sealed
  • Battery Chemistry: Lead Acid
  • Battery Size: 12V
  • Battery Capacity: 9000 mAh
  • Backup/Run Time (Full Load): 4.30 Minute
  • Backup/Run Time (Half Load): 12.20 Minute
  • Hot Swappable: Yes
  • Typical Battery Recharge Time: 3 Hour
  • Replaceable Battery: Yes
  • Environmental Conditions
  • Maximum Operating Elevation: 9842.52 ft
  • Maximum Storage Elevation: 49209.32 ft
  • Storage Temperature: 5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
  • Operating Humidity: 95%
  • Storage Relative Humidity: 95%
  • Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
  • Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
  • Sound Emission (A-Weighted): 57.5 dB(A)
  • Thermal Dissipation: 38.10 W
  • Physical Characteristics
  • Product Color: Black
  • Height: 3.40"
  • Width: 17.10"
  • Depth: 19.70"
  • Length: 24.3"
  • Rack Height: 2U
  • Form Factor: Rack/Tower
  • Weight (Approximate): 74.50 lb
  • Miscellaneous
  • Energy Star: Yes
  • Country of Origin: China
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
  • Warranty
  • Limited Warranty: 3 Year
  • Additional Warranty Information:
    Connected Equipment Guarantee: Lifetime
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%