CyberPower PDU41003 Single Phase 100 - 120 VAC 30A Switched PDU - PDU41003
Shipping calculated at checkout.
SKU: PDU41003
Title: PDU41003
Title: PDU41003
General Information
  • Manufacturer: CyberPower Systems, Inc
  • Manufacturer Part Number: PDU41003
  • Manufacturer Website Address: https://www.cyberpowersystems.com/
  • Brand Name: CyberPower
  • Product Series: Switched PDU
  • Product Model: PDU41003
  • Product Name: PDU41003
  • Marketing Information: The CyberPower PDU41003, a 2U rackmount, monitored power distribution unit (PDU) provides 100-120Vac, 30A output via sixteen (16) NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P input power plug. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally from the Power Control Display.
    More from the Manufacturer
  • Product Type: PDU
  • Technical Information
  • PDU Type: Switched
  • Design: Non-Modular
  • Phase: Single Phase
  • Plug/Connector Type: NEMA L5-30P
  • Plug/Connector Detail: 1 x NEMA L5-30P
  • Receptacle Type: NEMA 5-20R
  • Receptacle Detail: 16 x NEMA 5-20R
  • Protection Type: Overload Protection
  • Locking Receptacles: Cord Retention Tray
  • Features:
    • LED Status Indicator
    • LCD Display
  • Power Description
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Input Voltage Range: 100 V AC - 120 V AC
  • Output Voltage:
    • 100 V AC
    • 120 V AC
  • Output Voltage Range: 100 V AC - 120 V AC
  • Input Current: 30 A
  • Input Frequency: 60 Hz
  • Management
  • Management: Protocols:
    • IPv4
    • TCP
    • IP
    • UDP
    • SNMPv1
    • HTTP
    • NTP
    • DNS
    • Telnet
    • DHCP
    • SMTP
    • FTP
    • IPv6
    • SNMPv3
    • HTTPs
    • SSH
    • SSL
    • TLS
    • LDAP(S)
    • RADIUS
    • Syslog
    • CLI
    • Windows AD
    • SNMP
  • Remote Outlet Switching: Yes
  • Interfaces/Ports
  • Network (RJ-45): Yes
  • Physical Characteristics
  • Color Family: Black
  • Product Color: Black
  • Product Material: Metal
  • Mounting Orientation: Horizontal/Vertical
  • Mount Type:
    • Rack-mountable
    • Wall-mountable
  • Form Factor: Rack
  • Rack Height: 2U
  • Cord Length: 12 ft
  • Height: 3.5"
  • Width: 17.1"
  • Depth: 4.4"
  • Weight (Approximate): 7.30 lb
  • Environmental Conditions
  • Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
  • Maximum Operating Temperature: 140°F (60°C)
  • Minimum Storage Temperature: 5°F (-15°C)
  • Maximum Storage Temperature: 149°F (65°C)
  • Miscellaneous
  • Application/Usage:
    • Network Device
    • Server
  • Energy Star: No
  • Country of Origin: China
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
  • UL Listed: Yes
  • Warranty
  • Limited Warranty: 3 Year
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%