CyberPower BP48VP2U02 Extended Battery Modules - BP48VP2U02
Shipping calculated at checkout.
SKU: BP48VP2U02
Title: BP48VP2U02 Extended Battery Modules
General Information
  • Manufacturer: CyberPower Systems, Inc
  • Manufacturer Part Number: BP48VP2U02
  • Manufacturer Website Address: https://www.cyberpowersystems.com/
  • Brand Name: CyberPower
  • Product Series: Extended Battery Modules
  • Product Model: BP48VP2U02
  • Product Name: BP48VP2U02 Extended Battery Modules
  • Marketing Information:
  • Packaged Quantity: 8
  • Product Condition: New
  • Product Type: External Battery Pack
  • Technical Information
  • Battery Characteristics: User Replaceable
  • Battery Chemistry: Lead Acid
  • Hot Swappable: Yes
  • Maximum Battery Recharge Time: 6 Hour
  • Battery Capacity: 9000 mAh
  • Output Voltage: 48 V DC
  • Battery Size: 12V
  • Environmental Conditions
  • Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
  • Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
  • Physical Characteristics
  • Product Color: Black
  • Height: 3.4"
  • Width: 17.1"
  • Depth: 19.7"