Cisco Catalyst C1200-24T-4G Ethernet Switch - C1200-24T-4G
Shipping calculated at checkout.
SKU: C120024T4G
Title: Catalyst C1200-24T-4G Ethernet Switch
General Information
  • Manufacturer: Cisco Systems, Inc
  • Manufacturer Part Number: C1200-24T-4G
  • Manufacturer Website Address: http://www.cisco.com
  • Brand Name: Cisco
  • Product Line: Catalyst
  • Product Series: 1200
  • Product Model: C1200-24T-4G
  • Product Name: Catalyst C1200-24T-4G Ethernet Switch
  • Marketing Information:
    Build a reliable, easy-to-use business network at an affordable price
    provides a simple and reliable experience.
    Cisco Catalyst 1200 Series switches
  • Product Type: Ethernet Switch
  • Technical Information
  • Features: Fanless
  • Interfaces/Ports
  • Total Number of Network Ports: 24
  • Network (RJ-45): Yes
  • Uplink Port: Yes
  • Modular: Yes
  • Port/Expansion Slot Details:
    • 24 x Gigabit Ethernet Network
    • 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
  • Media & Performance
  • Media Type Supported:
    • Optical Fiber
    • Twisted Pair
  • Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
  • Network Technology:
    • 10/100/1000Base-T
    • 10GBase-X
  • I/O Expansions
  • Total Number of Expansion Slots: 4
  • Expansion Slot Type: SFP
  • Shared SFP Slot: Yes
  • Number of SFP Slots: 4
  • Network & Communication
  • Layer Supported: 3
  • Networking Standards:
    • IEEE 802.1x
    • IEEE 802.3az
    • IEEE 802.3ad
    • IEEE 802.3
    • IEEE 802.3u
    • IEEE 802.3ab
    • IEEE 802.3z
    • IEEE 802.3x
    • IEEE 802.1D
    • IEEE 802.1w
    • IEEE 802.1s
    • IEEE 802.3af
    • IEEE 802.3at
    • IEEE 802.1p
    • IEEE 802.11ac
    • IEEE 802.1Q
    • IEEE 802.1ab
  • Management & Protocols
  • Manageable: Yes
  • Power Description
  • Input Voltage:
    • 120 V AC
    • 230 V AC
  • Power Source:
    • Power Supply
    • AC
  • Number of Power Supplies Installed: 1
  • Power Consumption: 25.63 W
  • Physical Characteristics
  • Compatible Rack Unit: 1U
  • Form Factor: Rack-mountable
  • Height: 1.7"
  • Width: 17.5"
  • Depth: 9.5"
  • Weight (Approximate): 5.80 lb
  • Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%